Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

Agro robota

 

Стрічка новин

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

 

Ukraine

 

112 років з дня народження народної художниці Марії Примаченко

 

У цей день 112 років тому на Київщині народилася Марія Примаченко - геніальна народна художниця, лауреатка Національної премії України імені Тараса Шевченка (1909-1997).
Її "звірина серія" - явище унікальне, яке не має аналогів ні у вітчизняному, ні у світовому мистецтві, пише сайт про культуру та суспільство «mirastudia.ua».
Вона не брала грошей за картини - лише дарувала, хоча вони з сином жили у скруті, чоловік загинув у Другій світовій.
Майже все життя вона прожила в селі в той час, як її картини підкорювали світ.

 


У дитинстві Марія Примаченко хворіла на поліомієліт. Це зробило її не по-дитячому серйозною й спостережливою, загострило слух і зір. Через хворобу в дитинстві освіта Марії Примаченко обмежилася 4 класами.
Як вона згадувала, все почалося з малюнка на піску. Потім синім глеєм розмалювала хату. Сусіди попросили і їхні хати прикрасити.
Талант Примаченко відкрила у 1936 році майстриня-ткаля і вишивальниця киянка Тетяна Флору, а популяризував творчість майстрині журналіст, сценарист, мистецтвознавець Григорій Мєстечкін.

 


З 1936 року Марію Овксентіївну запрошують до експериментальних майстерень при Київському музеї українського мистецтва. Її творчість стає різноманітнішою - вона малює, вишиває, захоплюється керамікою.
Її бабуся фарбувала і розписувала писанки. Від них і перейняла художниця вміння створювати чарівний орнамент, що вміщує в собі український колорит.
У її картинах знаходять втілення образи фантастичних звірів і птахів, які є витвором уяви художниці.
Малюючи тварин, Марія Примаченко наче тим писала давні міфи, казки, легенди. Так, бик, що символізував у землеробів символ родючості, пов’язаний з небом, зображений на картині художниці у вигляді засіяної зорями істоти з короною і пишною бородою ("Синій бик"). У неї на все життя збереглося прекрасне дитяче вміння сприймати життя як казку.
Фантастичні звірі Марії Примаченко схожі на людей: у них вигнуті наче від здивування брови, на "обличчі" відбиваються думки, а найбільше вражають очі, подібні до людських.

 


Рідне село Марії Примаченко знаходиться у 30-кілометровій чорнобильській зоні, тому в 1986 році вона створила вражаючу чорнобильську серію. Цикл робіт, присвячений цій трагедії, розійшовся світом.
Марія Овксентіївна гідно і мужньо пронесла всі життєві незгоди.
За рішенням ЮНЕСКО 2009 рік - рік 100-річчя з дня народження майстрині було визнано роком Марії Примаченко. Її ім'я внесено до Всесвітньої енциклопедії мистецтва.
На честь художниці названо малу планету 14624 Примаченко, її іменем названо вулиці в Україні.

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

t me

 

Дійові особи

Ігор ТАБУРЕЦЬ

Про роботу на обороноздатність країни

 

 

Олена МОНОВА

Про те, що війна завжди повертається туди, звідки прийшла

 

Марина ДАНИЛЮК-ЯРМОЛАЄВА

 

 

Про суть «мирних угод» в Стамбулі

 

 
 
Політика
Негайного відкриття реєстру декларацій не буде

06 вересня 2023, 17:32

2023 09 06 radaВчора Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 9534, яким відновлюється електронне декларування. Однак негайного відкриття реєстру декларацій не буде. За цю правку народні депутати не проголосували.


Економіка
Чого чекати від посівної-2024 та яким буде врожай

19 березня 2024, 17:41

Наприкінці лютого в Україні стартувала посівна кампанія. Станом на початок березня ярими зерновими вже засіяли 68 тис. гектарів у 12 областях


Суспільство
У нашому районі рятувальники ліквідували 2 пожежі житлових будинків

28 березня 2024, 16:27

2024 03 28 pogegЗа минулу добу, 26 березня, на території нашого району рятувальники ліквідували дві пожежі у житлових будинках.


Цікаво
Пацієнт "залізних легень" провів в апараті понад 70 років

28 березня 2024, 17:31

2024 03 28 legeniУ США у віці 78 років помер Пол Александер — один з останніх пацієнтів "залізних легень". Він провів в апараті понад 70 років — BBC.


Афіша
За ініціативи AI HOUSE у Львові відбудеться Generative AI Spring School для ML-спеціалістів

19 березня 2024, 16:35

2024 03 19 gener1Завдяки спільним зусиллям AI HOUSE та Факультету прикладних наук Українського католицького університету у Львові запрацює школа з генеративного штучного інтелекту. Навчальний курс триватиме з 11 по 16 березня.