Цікаво
- Деталі
-
Цікаво
-
15 лютого 2021, 09:30

Сьогодні, 15 лютого, в Україні відзначатимуть Стрітення Господнє, яке належить до дванадцяти найзначиміших християнських свят.
Приурочене воно до події, коли Матір Божа Марія принесла свого маленького сина Ісуса до храму в 40-й день після його народження. Там малюка побачили праведний старець Симеон i пророчиця Анна, які й сповістили, що цей хлопчик — Син Бога і майбутній Спаситель усього людства.
Перші згадки про Стрітення датовані кінцем III i початком IV століття нашої ери. А офіційно цей день було визнано святом за правління візантійського імператора Юстиніана у 542 році. Символізує воно зустріч людства з Христом, а також — Старого і Нового Завітів.
Утім є у свята Стрітення і до¬християнське трактування. Згідно з історичними джерелами, за язичницьких часів воно ще мало такі назви, як Стрічення, Стріщення, Громниці (начебто тільки цього дня взимку може вдарити грім) або Зимобор. А символізувало зустріч двох стихій — вогню і води, тепла і холоду та зимового і весняного сезонів. Тож у народі й досі кажуть, що цього дня зима з весною зустрічаються.
На Стрітення у храмах України традиційно відбуватимуться святкові богослужіння, святитимуть воду та свічки, які вважають особливими, здатними захистити дім і його господарів від багатьох нещасть i небезпек. За повір’ям, приміром, таку свічку треба запалювати в час природних стихій, коли трапилася пожежа, під час затяжних пологів чи щоб допомогти душі померлої людини легше перейти до іншого світу. Віруючі люди вважають обов’язковим відвідати на Стрітення службу в церкві та принести додому освячену церковну свічку.
У день Стрітення категорично не можна лаятися та сваритися. Не варто також займатися важкою фізичною працею. Існує й заборона на "водні" промисли. Йдеться, зокрема, й про миття. Річ у тім, що раніше, щоб помитися, топили баню, а для цього потрібно було наколоти дров і наносити води, що є важкою працею.
Не рекомендовано на Стрітення вирушати в далеку дорогу, щоб не потрапити через мінливу погоду в серйозні неприємності.
У народі зі Стрітенням пов'язували надію на потепління, адже раніше в цей час наступали морози, які вважали останніми перед весняним часом. Звідси й чимало прикмет на погоду, серед яких такі:
Якщо цього дня наступала відлига, то весна буде погана, холодна й сира.
Заметіль на Стрітення передбачала, що весна буде пізньою.
Якщо на Стрітення горобець з калюжі напився – весна наближається.
Тепло на Стрітення Господнє – до ранньої весни.
Зоряне небо на Стрітення обіцяє пізню весну.
Вітер на Стрітення – до врожаю плодових дерев.
Якщо на 15 лютого визирало сонце, то вважалося, що останні морози проходять й весна набирає сили. Якщо ж сонце не показувалося взагалі, то 24 лютого вдарять морози.