Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

Agro robota

 

Стрічка новин

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

 

Ukraine

 

Дійові особи

Галина Ільїна


ГАЛИНА ІЛЬЇНА,

головний спеціаліст управління
житлово-комунального господарства Смілянського міськвиконкому

 

ЯК ЖИТИ МЕШКАНЦЯМ БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКІВ, ЯКІ ОБСЛУГОВУЮТЬСЯ ЖЕКОМ, З 1 ЛИПНЯ 2016 РОКУ?

 

1 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» №417-VIII. Цей закон руйнує монополію ЖЕКів на надання житлово-комунальних послуг та перекладає повну відповідальність за утримання та управління багатоквартирним будинком на його мешканців.
Мешканці мають час до 1 липня 2016 року, щоб визначитися з тим, хто здійснюватиме управління їхнім будинком надалі.

 

Існують наступні альтернативні форми управління багатоквартирним будинком:
• управління багатоквартирним будинком його співвласниками;
• передача всіх або частини функцій з управління будинком управителю;
• передача всіх функцій з управління будинком об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (або асоціації об'єднань).

В чому ж полягає сутність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку? Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року №2866-III визначено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ) – юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Для створення об'єднання формується ініціативна група, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень багатоквартирного будинку, скликаються і проводяться установчі збори. Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання та затверджують його статут, що є основним документом, на підставі якого діє об'єднання.

Рішення установчих зборів оформлюється протоколом і реєструється нова юридична особа – ОСББ. ОСББ має печатку, розрахункові рахунки в установах банку, укладає цивільно-правові договори, є неприбутковою організацією. Вищим органом управління ОСББ є загальні збори його співвласників. На загальних зборах співвласники здійснюють своє право вирішувати питання пов'язані з діяльністю об'єднання.

Аналізуючи норми законодавства можна виділити основні переваги створення ОСББ для мешканців багатоквартирних будинків:
• всі платежі мешканців будинку і доходи від використання спільного майна поступають на розрахунковий рахунок ОСББ та витрачаються на обслуговування і ремонт будинку згідно затвердженого на загальних зборах кошторису витрат;
• обирають виконавців житлово-комунальних послуг, визначають черговість ремонту та контролюють якість послуг у будинку;
• самостійно визначають кошторис об'єднання, розмір внесків на утримання будинку та сприяють їх раціональному використанню;
• самостійно формують штатний розклад та персональний склад працівників, які обслуговують будинок та встановлюють їм заробітну плату;
• мають можливість здавати в оренду допоміжні приміщення i скеровувати ці кошти на поліпшення технічного стану житла, тощо.

1 липня 2016 року – установлений законодавством граничний строк, до якого мешканці мають визначитися з формою управління багатоквартирним будинком.
Тож наразі виникає питання – чим загрожує неприйняття відповідного рішення співвласниками багатоповерхівок та чи можливо буде створити об'єднання пізніше зазначеної дати?

Ч. 5 ст. 13 Закону № 417 передбачено: у разі якщо до 1 липня 2016 року співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У такому разі ціна послуги з управління визначається за результатом конкурсу.

Управителем багатоквартирного будинку є фізична особа-підприємець або юридична особа – суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання й задоволення господарсько-побутових потреб.

Звичайно, створити ОСББ можна буде й після 1 липня 2016 року, проте деякі наслідки неприйняття співвласниками рішення про форму управління багатоквартирним будинком усе ж можуть бути. Договір з управителем укладатиметься виконавчим органом місцевої ради від імені співвласників строком на 1 рік.

Отже, якщо до 01.07.2016 р. співвласники не оберуть жодну з 3-х форм управління багатоквартирним будинком і органами місцевого самоврядування буде призначений управитель, як мінімум один рік мешканці будуть обмеженими в можливості вибору форми управління багатоквартирним будинком. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважатиметься продовженим на черговий однорічний строк.

Договір на управління багатоквартирним будинком складається відповідно до Типового договору про надання послуг з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. №484. У разі, якщо співвласникам багатоквартирного будинку до 1 липня 2016 року не вдасться створити ОСББ, пропонуємо не чекати на призначення управителя, а прийняти рішення про управління будинком безпосередньо співвласниками або ж самостійно визначити управителя й укласти з ним договір у порядку, визначеному ст. 10 Закону № 417-VIII.

Таке рішення потрібно оформить протоколом загальних зборів співвласників будинку і повідомити про це міську раду. Тож, бути господарем в своєму домі, або чекати на управителя, якого обере місто – мешканцям багатоповерхівок доведеться вирішувати у доволі стислі терміни самостійно.

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

t me

 

Дійові особи

Ігор ТАБУРЕЦЬ

Про роботу на обороноздатність країни

 

 

Олена МОНОВА

Про те, що війна завжди повертається туди, звідки прийшла

 

Марина ДАНИЛЮК-ЯРМОЛАЄВА

 

 

Про суть «мирних угод» в Стамбулі

 

 
 
Політика
Негайного відкриття реєстру декларацій не буде

06 вересня 2023, 17:32

2023 09 06 radaВчора Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 9534, яким відновлюється електронне декларування. Однак негайного відкриття реєстру декларацій не буде. За цю правку народні депутати не проголосували.


Економіка
Чого чекати від посівної-2024 та яким буде врожай

19 березня 2024, 17:41

Наприкінці лютого в Україні стартувала посівна кампанія. Станом на початок березня ярими зерновими вже засіяли 68 тис. гектарів у 12 областях


Суспільство
У нашому районі рятувальники ліквідували 2 пожежі житлових будинків

28 березня 2024, 16:27

2024 03 28 pogegЗа минулу добу, 26 березня, на території нашого району рятувальники ліквідували дві пожежі у житлових будинках.


Цікаво
Пацієнт "залізних легень" провів в апараті понад 70 років

28 березня 2024, 17:31

2024 03 28 legeniУ США у віці 78 років помер Пол Александер — один з останніх пацієнтів "залізних легень". Він провів в апараті понад 70 років — BBC.


Афіша
За ініціативи AI HOUSE у Львові відбудеться Generative AI Spring School для ML-спеціалістів

19 березня 2024, 16:35

2024 03 19 gener1Завдяки спільним зусиллям AI HOUSE та Факультету прикладних наук Українського католицького університету у Львові запрацює школа з генеративного штучного інтелекту. Навчальний курс триватиме з 11 по 16 березня.