Відео
- Деталі
-
Цікаво
-
28 квітня 2019, 15:23

У нашій обалсті останім часом звичним явищем стають домашні сонячні електростанції, які дозволяють родинам почуватися незалежними від галопуючих цін енергоринку. Більше того, такі родини навіть продають державі залишки виробленої електрики, заробляючи на цьому.
Як повідомляють у прес-службі ТОВ «Черкасиенергозбут», наразі таких сімей, які мають у власних домогосподарствах установки для генерації електроенергії від сонця, вже 204. Хоча ще в лютому цього року їх було 193.
До реї, про здобутки та плани розвитку сонячної енергетики в Україні йшла мова й на недавній 8-ій Міжнародній конференції і виставці сонячної енергетики в Центральній та Східній Європі «CISOLAR 2019».
За словами голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергія Савчука, на кінець минулого року кількість українських сімей, які встановили у своїх будинках сонячні панелі, зросла майже до 7 тисяч 500. При цьому більше половини з них становили домашні електростанції лише торік. І це при тому, що за чотири роки до цього в Україні було тільки 20 родин, які мали вдома таке диво, як сонячні електростанції.
«Завдяки власній сонячній електростанції сім’я самостійно забезпечує свої потреби в електроенергії, заощаджує свій бюджет та ще й заробляє, реалізуючи надлишок енергії в мережу», – зазначає Сергій Савчук.
Він каже, що завдяки ефективному законодавству за останні 5 років у відновлювану електроенергетику інвестовано близько 2 млрд євро. Сьогодні в Україні вже працює понад 3000 МВт потужностей, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел. З них понад 2200 МВт (71%) – це сонячні електростанції.
«Тільки за I квартал нинішнього року введено в експлуатацію понад 860 МВт потужностей відновлюваної електроенергетики, більшість з яких – це майже 700 МВт СЕС»,– уточнює Сергій Савчук.
І додає, зважаючи на активність розвитку сонячної енергетики, у цьому році вітчизняна компанія «KNESS» відкрила перший найбільший в Україні завод із виробництва сонячних панелей. Потужністю першої черги підприємства – 200 МВт у рік. Окрім сприятливих законодавчих умов, на ринку також активно працюють банки та міжнародні фінансові організації.
Для прикладу, пояснює Сергій Савчук, із початку роботи спільної з IFC програми еко-банкінгу в 2016 році Укргазбанк надав понад 520 млн євро кредитів для 146 проектів загальною потужністю майже 1000 МВт. Переважна частина проектів – це сонячні та вітрові станції. Все це доводить високу зацікавленість інвесторів в українському ринку та готовність впроваджувати нові проекти.
Прогнозуючи розвиток цієї сфери, вважає голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, вже сьогодні важливо якнайшвидше прийняти законопроект від 5 грудня минулого року щодо переходу на прозору конкурентну систему аукціонів. Адже прийняття цього законопроекту дозволить встановити справедливу ринкову ціну на «зелену» електроенергію, створити прозору конкуренцію на ринку, врегулювати планування бюджету, надати гарантії інвесторам та фінансовим установам щодо реалізації проектів, розробити стимули для розвитку електроакумуляції в Україні. Водночас встановлення електроакумулюючих систем дозволить балансувати енергосистему, покривати пікові навантаження та уникнути запуску додаткових блоків теплових електростанцій, що працюють на вугіллі.
«Тож нова система аукціонів разом із механізмом стимулювання інвестування в електроакумулюючі системи дозволять забезпечити прозорий конкурентний розвиток відновлюваної енергетики», – підсумовує Сергій Савчук.